Skip to content Skip to footer

Koszty nadziei

Koszty wykończenia mieszkania czy domu to coś, czego ludzie obawiają się najbardziej. Na mieszkanie bardzo często bierze się kredyt, na codzienne wydatki starcza z comiesięcznego dochodu zaś wykończenie zakupionego lub wybudowanego mieszkania to nie lada wysiłek. Można starać się o kolejny kredyt, można zacisnąć pasa i sfinansować wykończenie z oszczędności. Inną metodą jest minimalizacja kosztów poprzez samodzielne podjęcie części prac. O jakich jednak kosztach w ogóle mowa?

Oblicz swój wkład

Aby obliczyć koszt wykończenia mieszkania najpierw musisz obliczyć swoje planowane zaangażowanie w prace. Poniesiesz zapewne nieduże koszty wykonując większość prac sam lub z kolegami płacąc jedynie za materiały. Z innymi dużo wyższymi kosztami musisz liczyć się w przypadku wynajęcia ekipy remontowo – wykończeniowej. Koszty remontu zależą też w dużej mierze od powierzchni mieszkania oraz tego, jakich jakościowo materiałów planujesz użyć.

Co kosztuje najdrożej?

Spoglądając na koszty poszczególnych pomieszczeń najdrożej zazwyczaj kosztuje wykończenie pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia. Nie dość, że wymagają dużej ilości sprzętów to jeszcze należy zapewnić w nich glazurę oraz wodoodporne materiały na ściany, które to materiały są stosunkowo droższe od klasycznych.

Planowanie wydatków na wykończenie mieszkania musi być więc przeprowadzone wieloaspektowo z uwzględnieniem wielu czynników. Pomocnym w celu obliczenia sumy, jaką jest koszt wykończenia mieszkania lub dokładnych kosztów remontu będzie z pewnością kalkulator wykończeniowy. Urządzenie to dostępne jest na wielu portalach budowlanych a jego użycie jest proste i darmowe.

Koszty łazienki?

Wielu wskazuje na łazienkę jako pomieszczenie o wysokim nakładzie finansów w stosunku do powierzchni. Aby to sprawdzić weźmy za przykład wykończenie łazienki o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych. Na przykładowe wykończenie takiej łazienki możemy więc liczyć koszty: podłogi, ściany, urządzeń łazienkowych typu sanitariaty, oraz urządzeń jak szafki, pralka czy drzwi do łazienki. Rozbijając kategorię podłogi na mniejsze czynniki zaliczymy doi nich glazurę, materiały do jej montażu. Jeśli chodzi o koszty urządzeń łazienkowych to w ich poczet zaliczyć trzeba koszty sanitariatów ale też dodatków.

Po zsumowaniu kosztów wszystkich tych urządzeń oraz dodaniu do tego robocizny prace wykończeniowe takiej wydaje się małej łazienki wyniosą około 10 tysięcy złotych. Jest to nakład rzędu 1,4 tysiąca złotych na metr kwadratowy więc koszty dość duże zakładając ten współczynnik przy wykończeniu salonu wyniesie 350 zł na metr kwadratowy.