Moda na retro wraca nie tylko w modzie, ale także w świecie wnętrzarskim. Jeśli chodzi o kuchnie, nadal dominujący wydaje się nurt nowoczesny, ale coraz więcej osób docenia detale, które wiodły prym w latach 80 i 90. Powraca zatem klasyczne drewno, oszklone szafki kuchenne, rośliny i zioła zdobiące parapety i okap. Czym jeszcze wyróżnia się styl rustykalny w kuchni?
Kuchnia rustykalna na pierwszy rzut oka
Gdy wchodzi się do kuchni rustykalnej, naszą uwagę od razu zwraca przytulny klimat pomieszczenia, w którym przygotowuje się posiłki. W kuchni połączonej z jadalnią – obecnie prawie wszyscy stawiają w swoich domach na otwartą przestrzeń – dominuje drewno, stonowane kolory, antyczne meble. Krzesła drewniane do jadalni stojące dookoła stołu tworzą klasyczny komplet, przy którym rodzina może spędzać wspólne chwile. Przecierane komody i szafki kuchenne doskonale imitują zabytkowe meble (jeśli nie stać nas na antyki), a cała przestrzeń kuchenna powinna być wypełniona dużą dawką światła. Kuchnia w stylu rustykalnym ma przywodzić bowiem na myśl ciepło domowego ogniska i miejsce, które w oczach domowników jest sercem całego domu.
Kuchnia i jadalnia w stylu rustykalnym – jakie kolory i wzory?
Styl rustykalny inaczej nazywany wiejskim łączony jest z klasycznymi odcieniami. Pierwsze skrzypce grają tu zatem: biel, odcienie szarości, brązu i beżu. To dlatego drewniane krzesła do jadalni oraz pozostałe meble pozostawia się raczej w surowym stanie, ewentualnie pokrywa farbą w jednej z wymienionych wyżej tonacji. Dekoratorzy wnętrz często podkreślają, że w nurcie wiejskim mile widziane są motywy florystyczne. Nic dziwnego, przecież to właśnie one kojarzą się z wiejskim, sielskim życiem z dala od zgiełku miasta.
Jakie dodatki w kuchni rustykalnej?
Krzesło do jadalni, a na nim cienka poduszka w kwiaty, ażurowe firanki lub kwieciste zasłony, suszone kwiaty, rośliny zielone oraz ręcznie wyrabiane naczynia, takie jak gliniane garnki i donice wyeksponowane na półkach – to tylko niektóre z dodatków, na jakie możemy natknąć się w kuchni i jadalni utrzymanych w klimacie polskiej wsi. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć: plecionych podkładek pod talerze oraz obrazków w ramkach przedstawiających wiejskie krajobrazy.