Skip to content Skip to footer

Mała kuchnia oazą mieszkania

Kuchnia jako centrum mieszkania, miejsce przygotowywania i spożywania posiłków musi być wykonana gustownie i wygodnie tak by codzienne przebywanie w niej nie stało się udręką a chwilą relaksu. Wiele osób posiadających małe mieszkania w bloku sądzi jednak, że na tak małej przestrzeni nie sposób stworzyć miejsca przyjemnego. W tym artykule udowodnimy, że mimo wszystko jest to możliwe i przedstawimy ciekawe aranżacje małej kuchni.

Podstawy projektowania małych przestrzeni

Aranżacje małej kuchni to skomplikowany proces urządzenia małej przestrzeni w taki sposób aby wykorzystać ją do maksimum i nie marnować jej ani milimetra. W grę wchodzi nie tylko przestrzeń podłogi, ale też ścian i sufitu. W związku z takim ujęciem sprawy należy wskazać kilka podstawowych zasad aranżacyjnych i projektowych związanych z tym tematem.

Jedną z podstawowych zasad projektowania małych przestrzeni w ogóle jest dbałość o światło i kolor. Zasada dbałości o światło zamyka się w trosce o prawidłowe oświetlenie zarówno naturalne (nie zakrywanie okien, rezygnacja z firan) jak i sztuczne (montaż większej ilości lamp). Co do koloru należy pamiętać by małych przestrzeni nie pokrywać ciemnymi barwami gdyż optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeśli zaś niewielką nawet kuchnię pomalujemy na jasne kolory bądź wyłożymy glazurą o jasnych barwach mamy pewność choć delikatnego optycznego powiększenia pomieszczenia.

Ważna w omawianym zagadnieniu jest kwestia doboru mebli i sprzętów kuchennych. Przy małych przestrzeniach należy unikać mebli wolno stojących a skupić się na stosowaniu mebli w zabudowie i to skompresowanych do jak najmniejszej głębokości i jak najmniejszej liczby elementów kanciastych czy zaburzających symetrię. Również sprzęty kuchenne należy wybierać mniejsze bo przecież chyba nie wyobrażamy sobie sytuacji, że w malutkiej kuchni lodówka zajmie połowę pomieszczenia.

Ciekawe pomysły aranżacyjne

Wąskie kuchnie w ciasnym mieszkaniu warto zaprojektować w stylu skandynawskim. Aranżacja ta polega na umieszczeniu zabudowy kuchennej na jednej ścianie a kącika śniadaniowego w miarę możliwości w załomie ściennym. Blat kuchenny można przymocować do ściany na zawiasach więc podczas przerwy w wykonywaniu prac kulinarnych można go złożyć powiększając przestrzeń kuchni. Kolorystyka ścian jak i mebli utrzymana winna być w odcieniach bieli, dla urozmaicenia zastosować można mozaiki bądź umieścić na blatach kwiaty doniczkowe.

W kawalerkach gdzie miejsca jest naprawdę mało umieszcza się zabudowę kuchenną w kształcie litery L dodatkowo z doborem minimalnych urządzeń kuchennych na przykład lodówka o wysokości metra czy dwupalnikowa kuchenka. Dodatkową oszczędność miejsca zapewniają składane blaty i wsuwane krzesła.