Skip to content Skip to footer

Mała kuchnia, wielkich możliwości

Urządzenie małego pomieszczenia to zawsze nie lada wyzwanie. Szczególnie trudną sztuką jest aranżacja kuchni – centralnego pomieszczenia domu. Można więc rzec, że urządzenie małej kuchni graniczy z cudem, a jednak na niewielkiej przestrzeni można stworzyć cuda designu, trzeba mieć tylko zapał i trochę kreatywności. Warto też rozejrzeć się za ciekawymi pomysłami dlatego w tym artykule przedstawione zostaną projekty małych kuchni, jeśli więc zagadnienie Cię interesuje, koniecznie znajdź chwilkę i zabierz się do lektury.

Krok 1 – rozpoznaj teren

Dobry architekt wnętrz wie, że pierwszym krokiem jest wizja i planowanie. Na początek trzeba więc dokładnie oszacować z jakim typem pomieszczenia mamy do czynienia i jaki styl projektowania obierzemy. Jeśli bowiem dysponujemy kuchnią otwartą na salon czy jedynie kuchennym aneksem wewnątrz innego pomieszczenia. Taki typ kuchni najlepiej wyposażyć w zabudowę jednolitą – jednorzędową wybierając na jej ustawienie tylko jedną ścianę. Na rozdzieleniu kuchni i salonu warto zamontować wyspę funkcjonującą jako miejsce przygotowania i spożywania posiłków (zamiast stołu).

Jeśli zaś nasza kuchnia ma formę zamkniętą (jest to osobne pomieszczenie, jednak o małych rozmiarach) należy wybrać inny typ aranżacji wnętrza. Dobrą decyzją jest wówczas montaż mebli i sprzętów kuchennych w rozstawie przypominającej litery U bądź G. Takie ustawienie pozwala uzyskać dużo więcej miejsca na przechowywanie potrzebnych w kuchni produktów i przedmiotów niż poprzednio omówiona.

Krok 2 – Dobierz materiały i meble

Kolejnym krokiem przy tworzeniu małych kuchni będzie zaprojektowanie i zamówienie mebli. Powinny być to meble na wymiar, gdyż w małej kuchni liczy się każdy centymetr powierzchni. Ważną kwestią jest też pokrycie ścian. Powinny one pozostać jasne gdyż taki zabieg optycznie powiększa pomieszczenie. Ciekawym pomysłem jest też wprowadzony niedawno zwyczaj dekoracji ścian małych kuchni lustrami.

Kolejną kluczową kwestią jest oświetlenie. Mała kuchnia wymaga dobrego światła by zapewnić optymalne warunki i zrekompensować niewielkie okno.

Projekty małych kuchni – podsumowanie

Projektując małą kuchnię należy oprzeć się na dwóch filarach – funkcjonalności i estetyce. Zharmonizowanie tych dwóch zagadnień pozwala uzyskać naprawdę świetny efekt nowoczesnego, przyjemnego a przede wszystkim wygodnego designu.

Nie warto więc na siłę słuchać się modowych trendów wykańczając kuchnię w stylu, który nie podoba nam się i będzie nas męczył. Warto kierować się nie tylko poradami, ale włożyć do kuchni fragment siebie. Impresjonistyczny obraz wkomponowany w ścianę lub pamiątki z wakacji rozmieszczone po całym pomieszczeniu? Decyzja należy do Ciebie, tu tworzysz swój prywatny świat.