Skip to content Skip to footer

Wybór odpowiedniego oświetlenia – tu warto się zastanowić

Ładny i gustowny żyrandol wcale nie jest łatwo wybrać. W sklepach znajdziemy ich naprawdę ogromne ilości, więc czym się kierować, żeby dokonać satysfakcjonującego zakupu? Na pewno nie róbmy tego pochopnie, warto poświęcić nieco czasu i zorientować się, co w modzie piszczy, dopiero zdecydować się na konkretny egzemplarz.

Lampy wewnętrzne, czyli nie tylko żyrandole

Zazwyczaj zaczynamy od wyboru oświetlenia głównego, którym z reguły są lampy wiszące. Pod tym względem mamy bardzo różnorodny wybór. Łatwo więc dopasujemy je do stylu naszego mieszkania. Zupełnie inne wybierzemy również do salonu, kuchni, łazienki czy pokoju dziecięcego. Ostatnio uwagę zwracają proste, geometryczne kształty, wykonane z metalu lub tworzywa, które nie przepuszczają światła. Tego rodzaju lampy dają niejako oświetlenie kierunkowe i często wieszane są nad kuchennymi stołami.

Równie popularne są żyrandole tuby. Mogą mieć miękkie opływowe kształty lub bardziej ostre i geometryczne. Często to połączenie różnego rodzaju materiałów, np. drewna, metalu lub szkła. Mogą być powieszone pojedynczo lub jako kilka źródeł światła. W ten sposób możemy wydzielić fragment salonu czy kuchni. Tego typu oświetlenie zwraca na siebie uwagę znacznie bardziej niż tradycyjny żyrandol.

Pomysły na kinkiety i plafony

Tego rodzaju lampy wewnętrzne również dobrze doświetlają i z powodzeniem można jest wykorzystać w bardzo wielu praktycznych celach. W różnorodnych kinkietach można wybierać tak jak i w lampach wiszących. Nie będzie więc również problemu, żeby je dopasować do pozostałych elementów oświetlenia lub do stylu mieszkania. Gdzie można zamontować kinkiety? Świetnie sprawdzą się, np. w łazience przy lustrze, nad schodami oraz w każdych innych ciągach komunikacyjnych.

Plafony świetnie sprawdzą się w roli głównego, sufitowego oświetlenia oraz jako element ścienny. Te mniejsze i bardziej dekoracyjne można wykorzystać również w łazienkach, kuchniach i korytarzach. Mogą pełnić dokładnie takie same role jak kinkiety, czyli podświetlać lustra, obrazy czy schody.

Stawiamy na energooszczędność

Wśród lamp wewnętrznych możemy także zwrócić uwagę na oświetlenie energooszczędne. Są to głównie lampy LED, które dostępne są w różnorakich formach. Mogą to być na przykład tradycyjne lampy sufitowe, które uwagę przede wszystkim zwracają oryginalnym wykonaniem.

Lampy LED to także mające coraz większe zainteresowanie listwy oraz taśmy, którymi wydziela się lub akcentuje określone fragmenty mieszkania. Może to być jedna ściana, lustro w łazience lub blat kuchenny.