Skip to content Skip to footer

Materiały tapicerskie na krzesła

Zdarza się, że postanawiamy w mieszkaniu zmienić dotychczasowy wystrój – w związku z tą potrzebą kupujemy nowe meble, wieszamy nowe zasłony, wymieniamy dywany i przemalowujemy ściany. Jednak takie zmiany pociągają za sobą koszty, nieraz wysokie i w zasadzie niepotrzebne – zamiast kupować nowe krzesła czy fotele, zmieńmy ich tapicerkę, a pokój w którym dotychczas stały nabierze nowego klimatu.

Obicia na krzesła

Ciemne, jasne, wzorzyste czy gładkie? Jakie wybrać materiały tapicerskie na krzesła, gdy chcemy zmienić ich wygląd? Odpowiedź jest prosta – przy takim wyborze kierujemy się głównie własnym gustem oraz istniejącą już kolorystyką wnętrza.Dopasowanie nowych wzorów do „starego” otoczenia może być ciekawym eksperymentem, lecz warto wybrać materiały tapicerskie na krzesła, które nie tylko będą estetyczne, ale również funkcjonalne.

Materiał obiciowy na krzesła

Wśród wielu rodzajów materiałów obiciowych możemy wybierać tkaniny wykonane ze splotów włókien naturalnych, sztucznych oraz mieszanych. Mogą to być tkaniny jednobarwne, wielobarwne, ze wzorem geometrycznym kwiatowym czy abstrakcyjnym. Wygląd obicia na krzesła powinien pasować do innych kolorów otoczenia, więc wybierając odpowiedni Materiał obiciowy na krzesła kierujmy się wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, odpornością na przetarcia i rozdarcia, a także wrażeniami estetycznymi. Dobrze dobrane obicia będą nie tylko trwałe, ale i pięknie udekorują pokój.

Materiały tapicerskie na krzesła

Do najbardziej polecanych materiałów obiciowych na krzesła można zaliczyć:

– flok – tkaninę o króciutkich włoskach przypominającą aksamit,
– welur – materiał delikatny w dotyku dający wrażenie ciepłego pluszu, odporny na rozdarcia,
– szenil – sztruksopodobna tkanina o mięsistej powierzchni,
– ekoskóra – odporna na wilgoć, łatwa do utrzymania w czystości, ale nieumiejętnie czyszczona i konserwowana sztywnieje i pęka,
– skóra – miękka, delikatna i przewiewna, ale wymaga pielęgnacji.To, jaki materiał obiciowy wybierzemy zależny jest od warunków w jakich krzesła będą funkcjonować; jeśli będą używane tylko sporadycznie można pozwolić sobie na elegancki, ale mniej odporny materiał jak ekoskóra czy skóra; jeżeli będą eksploatowane intensywnie, warto wybrać tkaninę trwałą, grubą i łatwą do utrzymania w czystości.