Skip to content Skip to footer

Metale są szlachetne

Gdzie wykorzystuje się metale szlachetne? Jakie mają cechy? Jak wygląda zagadnienie z zakresu platyna cennik?

Metale szlachetne – zastosowanie

Do metali szlachetnych zaliczamy platynowce, srebro i złoto. Słabo reagują z innymi pierwiastkami, nie ulegając korozji. Ponadto, są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrzne, np. temperaturę, kwasy. W przyrodzie mogą występować jako postać rodzima, co jest związane z niską reaktywnością. Metale szlachetne są bardzo często wykorzystywane do produkcji różnorodnych rzeczy. Znajdziemy je w przemyśle, motoryzacji, medycynie, produktach spożywczych, jubilerstwie i tym podobne. Jak widać, zastosowanie metali szlachetnych odbywa się na ogromną skalę.

Skup srebrnych sztućców

Zużyte przedmioty wykonane z metali szlachetnych można zanieść do punktu skupu, np. skup srebrnych sztućców, pierścionków, obrączek, monet, a także innych przedmiotów zawierających w składzie metal szlachetny. Recykling pozwala racjonalnie zarządzać takimi surowcami i wpływa na ich dłuższą żywotność. To dobra opcja na pozbycie się niepotrzebnych drobiazgów, przy okazji zyskując trochę pieniędzy.

Odporność i trwałość

Przemysł szklarski także wykorzystuje metale szlachetne w produkcji np. wyświetlaczy z włókna szklanego lub płaskiego. Ich trwałe właściwości są bardzo dobre jako powłoka do chemikaliów i materiałów syntetycznych. To także podstawowe składniki systemów katalitycznych, które są wykorzystywane do produkcji produktów petrochemicznych i ropy. Nie zapominajmy o przemyśle elektronicznym – metale szlachetne zwiększają pojemność dysku twardego w komputerze. Złota i srebra używają także stomatolodzy, przykładowo do produkcji protez zębowych. Wytrzymałość i twardość sprawia, że zastosowanie metali szlachetnych jest znacznie szersze i bardziej złożone.

Platyna cennik

Platyna jest metalem wykorzystywanym także w inwestycjach. Inwestorzy kupują platynę po określonej cenie, w formie fizycznej lub jako akcje kopalni wydobywających ten metal, a po pewnym czasie mogą ją odsprzedać, zyskując pewną kwotę. Jednak inwestycja w platynę jest dość ryzykowna, kursy ulegają znacznym wahaniom, dlatego jest polecana bardziej doświadczonym inwestorom. Faktem jest jednak to, że jest niezwykle cenna i łatwo ją sprzedać za pomocą internetu. Warto pomyśleć o tym, aby taka lokata była uzupełnieniem oszczędności w inne metale szlachetne.