Karmy dla psa mają obecnie postać karmy mokrej lub karmy suchej, jednak producenci coraz częściej oferują również specjalne kości czy gryzaki, które wpływają korzystnie na stan uzębienia psów. Najważniejszym składnikiem, jaki powinna zawierac karma dla psa, jest mięso, jednak nie jest to jedyny składnik, który pojawia się w składzie karmy dla psów.
Co powinna zawierać karma dla psów
Karmy dla psa mogą być dostosowane do wieku zwierzęcia, ale również do jego wielkości czy wręcz do rasy. Każdy z tych podziałów uwzględnia inne zapotrzebowanie na konkretne składniki, jakich w karmie nie może zabraknąć. Rzeczą oczywistą jest, że szczenięta, które się dynamicznie rozwijają, mają inne potrzeby niż psi seniorzy, przy czym różnica dotyczy nie tylko zawartości energetycznej karmy, ale uwzględnia również zróżnicowane potrzeby na składniki mineralne. Inne potrzeby mają również psy zdrowe, dla których przeznaczone są karmy bytowe, oraz psy z dolegliwościami zdrowotnymi, po kastrowaniu czy w czasie laktacji. Te psy powinny korzystać z karmy weterynaryjnej, która może być karmą o obniżonej zawartości kalorycznej lub też jest karmą bogatą w określone składniki mineralne czy witaminy.
Jaki rodzaj karmy wybrać
Najczęściej właściciele czworonogów muszą zadecydować, czy wybrana przez nich karma dla psa będzie karmą suchą, czy może karmą mokrą. Oczywiście wybór rodzaju karmy ma również wpływ na wielkość zakupu. Jednak z punktu widzenia żywieniowego daleko ważniejsze są składniki, jakie zawiera karma dla psa. Dobrze zbilansowana karma dla psa powinna zawierać dużą ilość mięsa, zarówno w postaci mięsa świeżego, jak i mączek mięsnych, powinna też obfitować w warzywa i owoce (szczególnie wskazane są ziemniaki, dynia, marchew oraz jabłka). W składzie karmy dla psa powinien się również znaleźć rybi tłuszcz, ale za to nie powinno w niej być zbyt wiele glutenu, czyli białka roślinnego, które w przypadku mięsożernych psów nie jest wskazane. Dodatkowo karmy są wzbogacane o witaminy i minerały. Inne składniki odżywcze, jak np. glukozamina, są stosowane w przypadku psów z konkretnymi schorzeniami lub predyspozycjami do zachorowań na konkretne choroby, np. zwyrodnieniowe, skłonność do osteoporozy. W karmach mogą się też pojawiać składniki wpływające na kondycję skóry i sierści.
Ważnym miernikiem karmy jest zawartość mięsa. W zależności od zawartości mięsa karma może być karmą o smaku mięsa (zawartość mięsa poniżej 4%), z dodatkiem mięsa (zawartość mięsa między 4 a 14%), bogata w mięso (zawartość mięsa od 14 do 26%) oraz karmą mięsną (zawartość mięsa przekracza 26%).
Wysokiej jakości karmy dla zwierząt sprzedaje hurtownia zoologiczna gorzów.