Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane jako źródło dodatkowej energii. Pozwalają na zmniejszenie wydatków na prąd, przy jednoczesnym pozytywnym aspekcie ekologicznym. Korzystanie z tego typu rozwiązań jest bowiem pozytywnym trendem, przyczyniającym się do poprawy stanu naszej planety.
Montaż paneli na różnych płaszczyznach. Czy wszędzie się da zastosować te same systemy?
Systemy montażowe są przeznaczone do różnych powierzchni, także tych nieoczywistych. Wydawałoby się, że sprawne umieszczenie paneli fotowoltaicznych na pochyłych, fałdowanych dachówkach graniczy z cudem. Nic bardziej mylnego – systemy mocowania paneli fotowoltaicznych są w większości przypadków również przeznaczone na tego typu powierzchnie. Sprawdzą się one także w przypadku konieczności montowania paneli na blacho dachówkach, drewnianych powierzchniach, betonowych wylewkach i innych, mniej standardowych płaszczyznach.
Specjalistyczne systemy mocowania paneli fotowoltaicznych. Istotne aspekty instalacji
Technologia montowania zacisków jest indywidualną kwestią, wybieraną przez specjalistów po uprzednim zaznajomieniu się z zakresem wykonywanych czynności. W zależności od nośności dachu, możliwości montażowych, przewidywanej liczbie paneli wykorzystuje się różne techniki, które mają na celu bezpieczne zamontowanie wszystkich elementów systemu. Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych może obejmować także montowanie ich na gruncie, przy wykorzystaniu różnych elementów systemu montażowego. Mowa tutaj na przykład o profilach metalowych, aluminiowych.
Konstrukcje paneli zainstalowane na gruncie. Jak wygląda system mocowania paneli fotowoltaicznych w takich warunkach?
Do tego typu konstrukcji ważne będzie zastosowanie także śrub z gwintem podwójnym, oraz bocznych, profilowanych uchwytów podtrzymujących. W większości przypadków wykorzystuje się aluminiowe komponenty, ze względu na solidność surowca i dobre parametry fizyczne. System wspornic umożliwia instalację kilku rzędów paneli w różnych układach, np. horyzontalnym. Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych muszą spełniać restrykcyjne warunki bezpieczeństwa, w związku z czym wymagane jest przebadanie konstrukcji pod względem wytrzymałości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy