Narastająca moda na domy z ogrodem oraz mieszkania z dużymi tarasami przekłada się również na większe zainteresowanie zewnętrznymi źródłami światła. Producenci oświetlenia doskonale rozumieją ten trend i zarzucają potencjalnych klientów dziesiątkami różnego rodzaju lamp dedykowanych do oświetlania tarasów, ogrodów i balkonów.
Oświetlenie solarne
Niesłabnącym od lat zainteresowaniem cieszą się niewielkie lampy solarne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest brak konieczności przeciągania przewodów zasilających po ogrodzie. Większość ogrodowych lamp solarnych jest jednak na tyle słaba, że mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, a nie oświetleniową. Istnieją jednak pewne wyjątki – na przykład zasilane słońcem numery posesji. Dzięki temu rozwiązaniu można zupełnie za darmo wyraźnie oznaczyć swoją działkę.
Tradycyjne oświetlenie ogrodowe
Niemal każdy producent oświetlenia, który dostarcza lampy ogrodowe musi wziąć pod uwagę trudne warunki atmosferyczne, które te lampy muszą wytrzymać. Wysokiej jakości oświetlenie ogrodowe musi być odporne na mróz oraz intensywne promienie słoneczne. Obudowy lamp najczęściej wykonywane są zatem z metalu malowanego proszkowo lub z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. To pozwala na zachowanie dużej odporności na oddziaływanie czynników środowiskowych. Klosze lamp ogrodowych wykonane są z najczęściej ze szkła, poliwęglanu litego lub z metalu (rozwiązania nowoczesne, dedykowane do nowoczesnych ogrodów).
Oświetlenie najazdowe
W przydomowych ogródkach oraz na podjazdach coraz częściej pojawia się tak zwane oświetlenie najazdowe. Są to specjalne oprawy oświetleniowe, wykonane w technologii LED lub halogenowej, przeznaczone do montażu w ziemi. Producent oświetlenia tego typu gwarantuje, że oprawy wytrzymują przejazd auta osobowego lub dostawczego. Oświetlenie najazdowe pozwala na stworzenie niepowtarzalnych iluminacji świetlnych na działce. Dzięki temu nasza posesja może stać się niepowtarzalna i rozpoznawalna w całej okolicy.