Boże Narodzenie od wielu lat jest w Polsce dość mocno komercyjnym świętem. Tradycję i rodzinny czas często przyćmiewa chęć zaimponowania drogimi prezentami, wyjazdami na Wigilię za granicę oraz pstrokatymi, drogimi ozdobami. Wielobarwne lampki zewnętrzne często pokrywają cały dom i wszystkie drzewka na podwórkach, powodując przesyt świątecznych dekoracji. Czy można ozdobić dom w sposób spektakularny, ale bez zbędnego, rażącego w oczy przepychu?
Oświetlenie świąteczne zewnętrzne – jak to ugryźć?
Lampki choinkowe zewnętrzne są dostępne niemal we wszystkich kolorach i kształtach, dlatego szeroki wybór pozostawia duże pole do popisu. Chcąc ozdobić swój dom w subtelny sposób, warto zdecydować się na jeden konkretny kolor i zastosować go na wszystkich miejscach, które chcemy rozświetlić. Następnie należy zdecydować się, co dokładnie chcemy ozdobić lampkami. Można zawiesić je na:
> balkonie
> wzdłuż krawędzi dachu
> drzewach i krzewach w ogrodzie
Lampki czy ozdoby?
Oświetlenie świąteczne zewnętrzne nie musi ograniczać się wyłącznie do światełek na świerkach czy balkonach. Dostępne są również wszelkiego rodzaju podświetlane dekoracje np. renifery z grubego drutu, które wystarczy ustawić na podwórku lub przytwierdzić do dachu budynku. Jest to dobra alternatywa do osób, które nie lubią tracić czasu, wieszając lampki zewnętrzne w kilkunastometrowych łańcuchach.
Zdejmować czy zostawiać?
Zwykle lampki choinkowe zewnętrzne są wykonane z bardziej solidnych materiałów niż te wewnętrzne oraz specjalnie zabezpieczone przed przemakaniem i szkodliwymi warunkami środowiska. Wiele osób pozostawia zawieszone na budynku lampki na cały rok, jednak nie poleca się tej praktyki, gdyż mimo wszystko z czasem kable zaczynają kruszeć, a lampki mogą się potłuc.
Czy warto ozdabiać dom na święta?
Jest to praktyka bardzo popularna i zdecydowanie cieszy oczy, kiedy przechadzamy się nocami w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Klimat, który wprowadzają kolorowe światełka jest magiczny. Należy jednak pamiętać, że nie tylko o prezenty i ozdoby chodzi w Wigilię. Prócz aspektów religijnych, powinien być to czas spędzany w rodzinnym gronie. Magii odejmuje również bardzo wczesne pojawianie się wystaw świątecznych w miastach. Wieszając bożonarodzeniowe dekoracje już w listopadzie, tracą one wtedy swój wyjątkowy, świąteczny urok i czar.