Skip to content Skip to footer

Plafoniera

Plafoniery to oprawy oświetleniowe mające za zadanie zamocowanie lampy i połączenie jej przy użyciu oprawki z instalacją elektryczną.
Plafoniery pozwalają na ustawienie pożądanego kierunku światła, rozproszenie go lub skupienie w jednym miejscu za pomocą zamontowanego odbłyśnika lub soczewki.

Podział plafonier

Oprawki oświetleniowe podzielić można na cztery rodzaje. Plafoniery zamknięte całkiem osłaniają światło i aby się do niego dostać należy otworzyć oprawę, a otwarte plafoniery nie osłaniają źródła światła. Oprawki zewnętrzne stosowane są do pracy na zewnątrz i odporne są na warunki atmosferyczne, zaś oprawki wnętrzowe pozwalają na użycie wyłącznie wewnątrz budynków.

Pochodzenie nazwy plafonier oraz ich budowa

Oprawy oświetleniowe nazywane plafonierami zawdzięczają swoją nazwę malowidłom oraz dekoracją, które w starożytności znajdowały się na sklepieniach. Oprawy oświetleniowe są płaską konstrukcją, którą montuje się do sufitu. Najczęściej stosowane są niskich pomieszczeniach, gdzie ciężko umieścić lampy wiszące.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plafonier?

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów opraw oświetleniowych, które pełnią różne funkcje. Są one zastępstwem tradycyjnego żyrandola i montować je można w salonie, sypialni, łazience lub kuchni, a także w biurach i obiektach użytku publicznego lub hotelach. Podczas wyboru plafonier należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Ważne podczas wyboru oprawy oświetleniowej jest to, jakie będzie natężenie oraz barwa światła. Czynniki te trzeba dopasować do pomieszczenia w jakim będzie stosowana plafoniera. Każda z opraw spełnia indywidualne potrzeby i trzeba ją odpowiednio dobrać, ponieważ w innym wypadku nie spełni ona swojego zadania. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sposób montażu opraw. Na rynku dostępnych jest wiele wersji, które montowane są w różny sposób. Plafoniery montować można w suficie podwieszanym, pod tynkiem lub na tynku.

Duży wybór plafonier oraz różnorodny sposób ich montażu wpływa na ich popularność.