Skip to content Skip to footer

Prawdziwy energooszczędny dom

Dom energooszczędny, czym on w zasadzie jest? Tak naprawdę bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak tani dom energooszczędny powinien wyglądać. Warto jednak to wiedzieć, ponieważ w dzisiejszych czasach tylko budowa domów energooszczędnych ma jakikolwiek sens.

Jego wygląd

Tanie domy energooszczędne nie są przesadnie duże. Wygląd domu powinien być ważny jednak nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie wyglądem takiego domu. Ważne, żeby był on użytkowy i można było wykorzystać w stu procentach każdy metr kwadratowy jego powierzchni.Jeśli zdecydujemy się na mały dom, to mamy szansę, że będzie to tani dom energooszczędny. Im mniejsza powierzchnia, czyli tylko ta, która jest nam konieczna, tym mniejszy będzie koszt budowy i jego wykończenia. Trzeba pamiętać o tym, że stolarka drzwiowa i okienna nie należą do najtańszych. Nie przesadzajmy więc z ilością okien, a także drzwi, jeśli nie są one rzeczywiście uzasadnione i istotne. Można ładnie wykończyć dom, ale i tanio. Trzeba potrafić wybierać najbardziej wartościowe i opłacalne produkty. Zlecając budowę domu fachowcom od tanich domów energooszczędnych na pewno doradzą z jakich materiałów warto korzystać, a których powinniśmy unikać. Nie kierujmy się więc tylko i wyłącznie wyglądem budynku.

Właściwości energooszczędnego domu

Dom energooszczędny to nie tylko taki dom, którego koszt wybudowania i wykończenia jest niski. Trzeba wziąć pod uwagę również koszt późniejszego utrzymania takiego budynku. Jeśli na etapie budowy nie zadbamy o jakość użytych materiałów, to później będzie odbijać się to na nas wysokimi kosztami utrzymania. Nie będzie miało więc to nic wspólnego z energooszczędnością.Tani dom energooszczędny to taki, który nie jest bardzo kosztowny w utrzymaniu. Jeśli możemy to powinniśmy budować go w taki sposób, aby koszt ogrzewania był jak najniższy. Można pokusić się o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dzięki czemu koszt ogrzania pomieszczeń, a także wody użytkowej będzie stosunkowo niski. Taki dom powinien również latem długo się nagrzewać, aby jak najdłużej utrzymywać optymalną temperaturę w swoim wnętrzu, a w zimie szybko się nagrzewać i długo tracić ciepło. To wszystko jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia, o ile oczywiście zdecydujemy się na skorzystanie z usług osób, które zawodowo zajmują się budową energooszczędnych domów.

Artykuł powstał we współpracy z firmąHOGER Sp z o.o.