Osoby szukające własnego mieszkania często stają przed takim wyborem: kupić nowe mieszkanie, wybudować dom, czy może kupić starsze mieszkanie, co za tym idzie tańsze i je wyremontować. Jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie dać nie można, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny i należy go dokładnie przeanalizować, aby podjąć odpowiednią decyzję. W artykule przedstawiamy zalety i wady każdego z rozwiązań oraz dajemy wskazówki w jaki sposób podejmować decyzje w takich wypadkach, tak aby były one dla nas najkorzystniejsze.
Młodzi ludzie stają przed dylematem, lepiej kupić stare czy nowe mieszkanie a może raczej wybudować dom, można także kupić stary dom go wyremontować.
Przeanalizujmy za i przeciw, czy opłaca się inwestować pieniądze w trzydziestoletnie mieszkanie którego cena wraz z gruntownym remontem nie znacznie różni się od ceny nowego. Prawdą jest że duże znaczenie ma równie lokalizacja a stare bloki zazwyczaj znajdują się blisko centrum, ale jak długo można będzie mieszkać w bloku postawionym z wielkiej płyty, myślę że jeszcze jakieś 30 lat a co dalej, lepiej więc zainwestować pieniądze w nowe mieszkanie na obrzeżach miasta, wiążą się z tym poranne i popołudniowe korki ale do wszystkiego można przywyknąć.
Alternatywą dla mieszkania jest dom, osobiście znam ludzi którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w domu wolą te w blokach, zwłaszcza ludzie starsi, samotni czują się mniej opuszczeni, wracając jednak do dylematu co się bardziej opłaca remont czy budowa muszę powiedzieć że kupno starego domu i jego gruntowny remont jest bardziej opłacalne, wszystko jednak zależy od tego za jakie pieniądze uda nam się zakupić taki dom. W każdy razie wystarczy zgłosić remont w gminie i go wykonać nie interesują nas projekt, przyłączanie gazu, prądu i wody.
Podsumowując najbardziej opłaca się kupować albo nowe mieszkania albo stare domy w dobrym stanie i wykonywać remont.
Przy wykonywaniu remontu lub stawianiu nowego domu można skorzystać z usług profesjonalnych firm remontowo budowlanych, albo starać się zrealizować inwestycję tzw. metodą gospodarczą.
Przy optymistycznych prognozach postawienie średniej wielkości domu jednorodzinnego wraz z wykończeniem może potrwać dwa do trzech lat, wszystko zależy od zasobności naszego portfela oraz od tego z jaką ekipą budowlaną mamy do czynienia. oczywiście nieporównywalnie krócej trwa remont starego domu lub wykończenie nowego mieszkania.
Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić (a kto nie chce!) można część prac przy budowie lub remoncie wykonać samodzielnie. Potrzebne maszyny i narzędzia można swobodnie wynajmować z wypożyczalni (sprawdź ceny np. Boels), co dodatkowo oszczędzi kosztów zakupu.
Własne doświadczenie autora podpowiada, że metoda gospodarcza potrafi znacząco wydłużyć czas realizacji projektu, ale też oszczędza mnóstwo pieniędzy.
Wybór należy do Ciebie!