Styropian jest jednym z najbardziej ekonomicznych, praktycznych, a przy tym skutecznych materiałów termoizolacyjnych. Dlatego niemal każdy budynek, który przechodzi termomodernizację, jest docieplany styropianem. Co więcej, duży wybór rodzajów styropianu i jego pochodnych, powoduje, że jest stosowany nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale również na innych elementach budynków.
Styropian czy styrodur?
Inwestorzy przystępujący do docieplenia na pewno w pierwszej kolejności muszą zdecydować, który z tych dwóch najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zastosować. Choć podobne do siebie, gdyż zrobione na bazie polistyrenu, to jednak oba materiały różnią się pod pewnymi względami, co sprawia, że w jednym przypadku lepszy będzie styropian, a w innych styrodur. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby oba te produkty zastosować na jednym budynku.
Stytropian – ekonomiczny materiał
Zaletą klasycznego styropianu jest wciąż jego cena, niższa, niż w przypadku styroduru. Jednakże i płyty styropianowe występują w wielu rodzajach mających różne zastosowanie. Kupując styropian należy zwrócić uwagę na kilka ważnych jego cech. Pierwszym będzie oczywiście współczynnik przenikania ciepła. Inną istotną cechą jest jego spoistość, co przełoży się na trwałość. Jakość materiału na pewno będzie też mieć wpływ na nasiąkliwość. Przystępując do zakupu, niewątpliwie należy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta, ale fachowcy z branży budowlanej zalecają przetestować styropian samodzielnie ważąc go, sprawdzając jego gęstość i porównując zdanymi na opakowaniu.
Nabywając płyty styropianowe, należy też odpowiednio dobrać je pod względem grubości. To, jakie będą potrzebne, określa się rzecz jasna po wykonaniu audytu energetycznego.
Styrodur i jego zalety
Styropian, który prawie każdy zna, jest zbudowany ze spienionych granulek sklejonych w płyty, a następnie docinany. Z kolei styrodur, zwany również polistyrenem ekstrudowanym, to materiał jednolity wykonany ze spienionego polistyrenu formowanego w gotowe płyty. Ze względu na swoją budowę właśnie płyty styrodurowe cechują się:
– lepszym współczynnikiem przenikania ciepła
– większą odpornością na nasiąkanie
– większą wytrzymałością mechaniczną
– większą twardością
Właśnie ze względu na większą trwałość styrodur stosuje się częściej na powierzchniach poziomych, szczególnie narażonych na spory nacisk. Dlatego nada się on idealnie do wyłożenia podłóg, fundamentów czy dachów odwróconych. Generalnie, warto go użyć wszędzie tam, gdzie powierzchnia docieplana jest narażona na niższe temperatury oraz nacisk.
Podsumowując, przy wyborze materiału na docieplenie, należy zwrócić uwagę na wiele parametrów, ale należy pamiętać, że gęstość styropianu czy styroduru niekoniecznie musi się przełożyć na skuteczność izolacyjną.
Artykuł wspierany przez stronę HurtBudowlany.