Oświetlenie to nie tylko kwestia funkcjonalności, lecz również wystroju. Wybrana lampa, żyrandol czy kinkiet może albo dopełnić aranżację pomieszczenia, albo całkowicie ją zrujnować. Dlatego warto dokładnie zastanowić się przed wyborem oświetlenia, które z nich sprawdzi się w danym wnętrzu najlepiej zarówno pod kątem funkcjonalności jak i estetyki.
Oświetlenie mieszkania – ważny etap planowania remontu
Wybór odpowiedniego oświetlenia wbrew pozorom nie jest prosty. Nie chodzi tu tylko o wybranie samych żyrandoli itd., lecz także o wcześniejsze rozplanowanie przestrzeni i doprowadzenie kabli oraz rozmieszczenie kontaktów. Warto zastanowić się, w której części danego pomieszczenia oświetlenie powinno być najbardziej intensywne, a w której może być go trochę mniej.
W kuchni na przykład mocniejsze światło jest niezbędne w miejscu, gdzie przygotowuje się potrawy. W sypialni natomiast z pewnością należy umieścić kontakty w taki sposób, aby można było podłączyć nocne lampki przy łóżku.
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie pokojowe?
Najważniejszym pomieszczeniem, z którego korzysta się zarówno w ciągu dnia jak i w nocy jest oczywiście salon. To właśnie tam odpoczywa się po pracy, ogląda filmy i przesiaduje z przyjaciółmi. Dlatego oświetlenie salonu jest bardzo ważne i warto dokładnie je rozplanować, a także zapewnić możliwość dostosowania światła do aktualnych preferencji.
W salonie można wykorzystać różne rodzaje oświetlenia – lampy pokojowe, podłogowe, stołowe, żyrandole i kinkiety, a nawet różnego rodzaju listwy LED. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko rozjaśni pokój, ale sprawi również, że będzie w nim klimatycznie i przytulnie.
Aranżacja salonu a oświetlenie pokojowe
Oświetlenie powinno być dostosowane do stylistyki wnętrza. Zupełnie inne lampy czy żyrandole sprawdzą się w stylu nowoczesnym, a inne w klasycznym. Nowoczesne, często geometryczne lampy pokojowe potrafią doskonale uzupełniać aranżację swoją prostą aczkolwiek elegancką formą.
Z kolei w klasycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się żyrandole i kinkiety w ciepłych barwach. Mogą być na przykład metalowe w kolorze postarzanego złota lub czerni, drewniane, z abażurami czy szklanymi kloszami. Oświetlenie w stylu klasycznym często nawiązuje do pałacowego szyku – doskonale sprawdzają się tu żarówki w postaci świeczek.