Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o oświetleniu awaryjnym?

Należy mieć świadomość, że oświetlenie awaryjne jest w najprostszym możliwym ujęciu oświetleniem, które działa niezależnie od głównego źródła zasilania. Nie wszyscy jednak wiedzą czym trzeba się sugerować przed podjęciem decyzji o wyborze omawianego rozwiązania. Czym powinien charakteryzować się producent oświetlenia awaryjnego?

Dlaczego warto wybrać LED-owe oświetlenie awaryjne?

Najbardziej renomowany producent oświetlenia awaryjnego ma w swoim bardzo szerokim asortymencie oświetlenie LED. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest to niezwykle energooszczędne rozwiązanie. Produkty tego typu przy zużyciu najmniejszej możliwej ilości energii będzie gwarantowało użytkownikom właściwy poziom oświetlenia.

Na rozwiązanie LED-owe powinny zdecydować się także osoby, które będą zmuszone do przeprowadzenia praktycznie całkowitej wymiany dotychczasowego systemu. Należy mieć świadomość, że tego typu rozwiązanie przyczyni się do zdecydowanego spadku w poborze energii. Oznacza to, że koszty związane z wymianą oświetlenia zwrócą się przeważnie w ciągu kilku miesięcy.

Gdzie wymagane jest oświetlenie awaryjne?

Warto wiedzieć, że omawiany rodzaj oświetlenia wymagany jest przede wszystkim w każdym rodzaju obiektów publicznych. Produkty tego typu muszą zatem znajdować się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, które są przeznaczone dla ponad dwustu osób. Świetnym przykładem mogą być filharmonie, teatry czy sale widowiskowe.

Należy mieć świadomość, że oświetlenie awaryjne musi także znajdować się na drogach ewakuacyjnych, które są oświetlone tylko i wyłącznie sztucznym światłem. Produkty tego typu muszą zostać zainstalowane także w muzeach.

Wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane oświetlenie awaryjne ze względu na niezwykle łatwą dostępność powinno być stosowane praktycznie we wszystkich publicznych budynkach. Oczywiście nie wszystkie podmioty się do tego stosowały dlatego spisano określone normy opisujące, gdzie dokładnie musi zostać zainstalowane oświetlenie awaryjne.

Każda osoba projektująca budynek powinna w pierwszej kolejności bardzo dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi oświetlenia awaryjnego. W ten sposób możliwe będzie rozsądne rozprowadzenie instalacji elektrycznej, a także zaopatrzenie się w najbardziej właściwy sprzęt. Omawiany rodzaj oświetlenia musi użytkownikom gwarantować bezpieczne wydostanie się z budynku bez względu na panujące warunki.