Skip to content Skip to footer

Lampy w naszych domach

Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez lamp i dobrego oświetlenia. Aktywne życie jedynie od świtu do zmroku jest dla współczesnych ludzi niewyobrażalne. Lamp używamy codziennie i w każdym miejscu.

Lampy zawsze cieszyły się powodzeniem, ułatwiały i uprzyjemniały przecież ludziom życie. Współcześnie rynek oświetleniowy i sprzedaż lamp wciąż rozwija się i specjalizuje. Efekty prac projektantów i naukowców możemy zobaczyć i ocenić w licznych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Lampy klasyczne i nowoczesne

Urządzając nasze przestrzenie decydujemy się na konkretny styl w aranżacji, tworzymy wnętrze eklektyczne bądź wiernie podążamy za obecną modą. Oświetlenie pokojowe również podlega tym prawom. Możemy wybrać nowoczesne lampy pokojowe lub te w formie retro. Oferta modeli obu opcji jest bardzo szeroka. Podejmując decyzję można kierować się wielkością, kształtem, kolorem czy sposobem wykończenia oglądanego źródła światła.

Materiały

O ile dawniej żyrandole i kinkiety tworzono wyłącznie ze szkła i metalu, dziś wielość materiałów używanych do produkcji lamp może zaskakiwać. Najczęściej spotykane są oczywiście modele powstałe w wyniku połączenia kilku surowców. Niezmiennie w lampach dominuje szkło, kryształ i metal, pojawia się również drewno. Spotykane są również lampy pokojowe wykonane z plastiku. Zdarzają się także takie stworzone z papieru lub z tkaniny.

Lampy dla każdego

W dawnych czasach lampy były tworzone przez dorosłych i głównie dla dorosłych. To określało ich finalną postać. Wykonywane były z większym lub mniejszym gustem, z założenia ich cechą miała być praktyczność i czasem elegancja. Dziś oświetlenie pokojowe tworzone jest z konkretnym przeznaczeniem. Możemy znaleźć wytworne żyrandole i kinkiety przeznaczone do wielkich salonów, ale także lampy w kształcie misiów, słoneczek czy postaci z bajek. Te drugie mają służyć najmłodszym w nauce i zabawie. Dziś można bez problemu znaleźć modele lamp do pokojów nastolatków, kobiet, mężczyzn czy osób o konkretnych pasjach czy upodobaniach.Projektanci lamp puszczają wodze fantazji i tworzą wymyślne i oryginalne kształty. W zależności od tego kim będzie przyszły użytkownik lampy, używane są różne materiały do jej stworzenia.