Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, dlaczego tanie domy energooszczędne zwykle nie posiadają klasycznych balkonów. Zazwyczaj zastępują je tradycyjne tarasy, które są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Powód jest bardzo prosty – w ten sposób można zaoszczędzić sporą ilość energii, a co za tym idzie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Płyta połączona ze stropem
W standardowych domach możemy zwykle spotkać się z sytuacją, gdzie płyta balkonu jest bezpośrednio połączona ze stropem. W tanich domach energooszczędnych takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. W ten sposób tracimy ogromna ilość energii, a budynek jest znacznie trudniejszy w ogrzaniu.
W zdecydowanej większości przypadków płyta balkonowa jest nieogrzewana. Wynika to z faktu, że ciężko jest tutaj wprowadzić izolację. Strata ciepła znajduje się na wyjątkowo wysokim poziomie – niewielki balkon można porównać do kilkunastu metrów kwadratowych nieocieplonej ściany.
Zastosowanie łączników izolacyjnych
Tanie domy energooszczędne budowane są przy zastosowaniu innowacyjnych technologii. Można spotkać się z projektami, gdzie płyta balkonu łączona jest ze stropem za pomocą izolacyjnych łączników. Pozwala to ograniczyć nadmierny ubytek ciepła.
Należy mieć świadomość, że łączniki będą odprowadzać pewną ilość ciepła. Nie da się tego w stu procentach uniknąć. Warstwa izolacji zapewnia jednak niższe straty, niż w przypadku tradycyjnych balkonów.
Budowa osobnej konstrukcji
Tanie domy energooszczędne posiadają zazwyczaj balkony, które są budowane na osobnej konstrukcji. Można więc powiedzieć, że są one „dostawiane” do domu, a więc nie generują strat energii. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie.
Zanim zdecydujemy się na budowę taniego domu energooszczędnego musimy racjonalnie ocenić, czy balkon jest nam potrzebny, czy nie. Wiele osób korzysta z niego okazyjnie. Trzeba liczyć się z tym, że budowa balkonu lub tarasu to dodatkowy koszt. Być może warto wziąć pod uwagę alternatywę w postaci altany ogrodowej.Jest to opcja tańsza i łatwiejsza w realizacji.