Skip to content Skip to footer

Dom przyjazny środowisku

Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko polega nie tylko na zaprzestaniu grabieżczej eksploatacji jego zasobów naturalnych. Równie ważnymi krokami są: zmniejszanie konsumpcji (minimalizm), ilości produkowanych śmieci (trend zero waste), a także ograniczenie powierzchni ziemi zajmowanej przez rozwijające się miasta, wsie i miasteczka.

Mieszkaniowy luksus

Chociaż nam, przywykłym do przestronnych mieszkań, mieszkańcom Europy, może się to wydawać nie do pomyślenia, to na naszym świecie wciąż bez problemu można znaleźć miejsca, gdzie kilkunastometrowa powierzchnia mieszkalna stanowi prawdziwy luksus (np. kraje trzeciego świata).

W wielu rejonach świata nie istnieje coś takiego, jak powszechne budownictwo mieszkaniowe, a gotowe tanie domy nie przypominają w niczym tych, do których przywykliśmy w naszej szerokości geograficznej (są to po prostu chaty, szałasy lub innego rodzaju blaszano-drewniane konstrukcje).

Mieszkalnictwo, które rujnuje naszą planetę

Poza oczywistymi (dla każdego z nas) trudno-odnawialnymi zasobami takimi jak np. ropa naftowa, węgiel czy woda, istnieją również inne komponenty środowiska, które wymagają szczególnej ochrony. Jednym z nich jest gleba, której degradacja postępuję na całym świecie w zastraszającym tempie.

Ogromne połacie ziemi, zajmowane są przez stale powiększające swoje rozmiary osady ludzkie. Wierzchnia i urodzajna warstwa ziemi, ulega w ten sposób trwałemu zniszczeniu. Sprzyjają temu nie tylko wielkie osiedla mieszkaniowe (zwane potocznie „blokowiskami”) ale również i modne skupiska gotowych tanich domów jednorodzinnych w postaci segmentów itp.

Dom na ratunek planecie

Rozwiązaniem problemów środowiskowych, wynikających z nadmiernej ekspansji mieszkalnictwa w krajach szybko rozwijających się jest budownictwo wielorodzinne (wielopiętrowce zajmują mniejszą powierzchnię, a pozwalają zabezpieczyć „dach nad głową” wielu rodzinom). Coraz popularniejsze stają się również niewielkich rozmiarów gotowe tanie domy, które świetnie wpisują się w stale zyskujący na popularności trend minimalistyczny.

Niewątpliwą zaletą takich gotowych tanich domów (z punktu środowiskowego) jest również dobór materiałów, z których zostały wykonane (często ekologicznych) oraz technologia w jakiej zostały wybudowane, zapewniająca tzw. energooszczędność (domy pasywne). Dodatkowo

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER