Skip to content Skip to footer

Dom z drewna – jak podejść do projektu?

Domy z drewna to najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o komfortowe mieszkanie w czasie urlopu – sezonowe domki letniskowe z tego surowca zachwycają designem oraz wygodą. Ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się również całoroczne domy z drewna.

Drewno – trwały i ekologiczny surowiec

Drewno to naturalny materiał budowlany, który służy ludziom od wieków do bardzo różnych celów. Zanim zostanie ono użyte do budowy domu, to przechodzi długą i profesjonalną obróbkę. Dzięki temu domy z drewna są trwałe, odporne na różnorodne czynniki, zapewniają świetną termoregulację, a przy tym zachwycają wyglądem. Nie mniej istotny jest mikroklimat, jaki panuje w drewnianych domach, i który jest szczególnie sprzyjający alergikom.

Projektowanie domów z drewna to przede wszystkim takie technologie jak szkieletowa lub z bali. W każdym z tych przypadków możliwe jest także dowolne wykończenie, np. za pomocą tynku, jednak wiele osób preferuje pozostawienie naturalnego drewna. Także takie elementy jak dachy mogą być wykonane z dowolnych materiałów.

Domy z drewna sezonowe i całoroczne

W projektowaniu domów z drewna bierze się przede wszystkim takie aspekty jak przeznaczenie domu, czyli to, czy będzie on służył przez całym rok, czy tylko w czasie cieplejszych miesięcy. W zależności od tego projektowanie domów z drewna może obejmować wiele różnych zagadnień, np. takich jak poddasze, garaż czy nawet piwnica.

Każdy inwestor ma do wyboru dwie drogi – albo decyduje się na gotowy projekt, albo wybiera rozwiązanie, które zakłada stworzenie zupełnie nowego i unikalnego projektu domu. W każdym z tych przypadków projekty konstruowane są przed rzetelnych i doświadczonych specjalistów. Wśród gotowych projektów szczególną popularnością cieszą się domu w stylu kanadyjskim lub norweskim.

Zgodnie z preferencjami inwestora

Nic nie jest tak ważne jak to, aby każdy dom z drewna wpisywał się jak najbardziej w preferencje i potrzeby każdego inwestora. Dlatego wnikliwie omawiane są wszystkie mniej i bardziej ważne aspekty wpływające na komfort mieszkania.

Nie mniej istotny jest także wymiar estetyczny – Projektowanie domów z drewna obejmuje zarówno najbardziej klasyczne projekty, jak i zupełnie nowe, które zwracają uwagę swoją niebanalnością.