Skip to content Skip to footer

Jak ukryć rury grzewcze w mieszkaniu?

Montaż ogrzewania w mieszkaniu to rzecz oczywista, W polskich warunkach klimatycznych ogrzewanie domu lub mieszkania w zimowym okresie jest czymś naturalnym. Montując ogrzewanie z całą pewnością nie uniknie się odsłonięcia grzejników. Aby spełniały swoją rolę, muszą być na zewnątrz ścian, by mogły oddawać swoje ciepło do pomieszczenia. Rury ogrzewania jest nie muszą być odsłonięte. Co więcej, odsłonięte często po prostu szpecą. Jak je ukryć?

Jak ukryć rury grzewcze?

Odpowiedź na pytanie, jak ukryć rury w mieszkaniu nie jest oczywista. Wiele osób od razu uznaje, że najlepszym sposobem ukrycia rur, jest zabudowanie ich w ścianach. W wielu przypadkach ma to sens, warto jednak pamiętać o jednym. W przypadku awarii, przecieków, innych usterek, które po jakimś czasie użytkowania ogrzewania, są rzeczą naturalną, naprawa rur ukrytych w ścianach, może być dość skomplikowana. Mniejszy to będzie problem, jeśli likwidacja usterki będzie wymagać tylko kłucia w ścianach i powtórnego zabetonowania lub gipsowania rur. Inna sytuacja jest np. w łazience. Wydobycie rur ze ścian może w takiej sytuacji wymagać kucia w płytkach i powtórnego wypłytkowania części lub całości ścian łazienki, co może okazać się kłopotliwe, a także podnieść koszty remontu. Jak zatem ukryć rury w mieszkaniu, by nie narazić się na takie problemy?

Rury w ścianach, tylko w niektórych pomieszczeniach.

Rury w ścianach warto ukrywać tylko w niektórych pomieszczeniach. Tam, gdzie w przypadku awarii, wydobycie uszkodzonej rury ze ściany jest utrudnione, sensownym rozwiązaniem jest pozostawienie ich na zewnątrz i zamaskowanie zabudową, meblami, dekoracjami. Taka opcja jest jak najbardziej możliwa, a rura, nawet na zewnątrz, może stać się dodatkową ozdobą. Nie bez znaczenia jest także sposób przeprowadzania rur. Z reguły, prowadzi się je tak, by zużyć ich jak najmniej i uniknąć zbyt wielkiej ilości połączeń. To ma sens, ale biorąc pod uwagę właśnie ukrycie rur, czasami warto zrezygnować z prowadzenia ich jak najkrótszą drogą. Niekiedy – na przykład – można przeprowadzić je wzdłuż ścian pomieszczeń gospodarczych domu czy mieszkania, wewnątrz szaf typu Komandor czy w innych miejscach, gdzie ich nie widać. Takie działanie ma sens.

Podsumowując.

Rury ogrzewania, na zewnątrz pomieszczeń, nie muszą szpecić, często jednak tak właśnie jest. Warto zadbać o to, by tak nie było. W zależności od sytuacji, warto zdecydować się na ukrycie rur w ścianach, zamaskowanie ich na zewnątrz lub poprowadzenie ich poprzez mniej użytkowane pomieszczenia. Poprawi to wygląd domu czy mieszkania.