Skip to content Skip to footer

Okna przesuwne do kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Właśnie dlatego tak istotne jest uczynienie jej nie tylko ładną, ale również funkcjonalną. Pomóc w tym mogą okna przesuwne.

Dlaczego od okien zależy tak wiele?

Okna mają ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia. Wynika to z tego, że jedną z ich funkcji jest wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza. To właśnie oświetlenie w dużym stopniu decyduje o sposobie postrzegania określonego pokoju.

Jeżeli wybierze się okna, które estetycznie nie pasują do danego wnętrza, nie pozostanie to niezauważone. Nie tylko doprowadzają one do środka światło, lecz również pozwalają osobom znajdującym się w pomieszczeniu spojrzeć na zewnątrz. Niemal każdy jest ciekaw okolicy, więc na pewno podejdzie do okna.

Należy również pamiętać, że to właśnie okna pozwalają na wietrzenie pokoju, a w związku z tym na pewną regulację temperatury oraz intensywności rozchodzących się po wnętrzu zapachów.

Zalety okien przesuwnych

Okna przesuwne to przede wszystkim oszczędność przestrzeni. Wynika to z tego, że w odróżnieniu od tych klasycznych nie otwierają się po łuku, lecz minimalnie się wysuwają, a następnie nachodzą na znajdującą się obok szybę. Dzięki temu bez problemu można trzymać różne rzeczy na parapecie.

Dają również dużą możliwość regulacji ilości wpuszczanego do środka powietrze. Wynika to z tego, że można otworzyć je zarówno minimalnie, jak i na kilkadziesiąt centymetrów. Na rynku są również modele, w których jedno ze skrzydeł otwiera się w klasyczny sposób, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z żadnej opcji.

Okna przesuwne do kuchni

Jeżeli już myślimy o oknach przesuwnych, często kojarzą się one z drzwiami balkonowymi, które zamiast otwierać się po łuku, po prostu nachodzą na znajdującą się obok szybę. Mechanizm jest tutaj bardzo podobny, przez co na pierwszy rzut oka może wydawać się, że takie rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się w kuchni.

Tymczasem zamontowanie okien przesuwnych w kuchni sprawia, że wysokie i wiszące na ścianie meble przestają być problemem. To samo dotyczy wystającej baterii, gdy okno znajduje się nad zlewem. Ponadto taki wybór sprawia, że bardzo łatwo wywietrzyć pomieszczenie, co w przypadku kuchni jest szczególnie ważne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.