Skip to content Skip to footer

Jak wykonać izolację balkonu?

Jak wiadomo posiadanie balkonu ma bardzo dużo korzyści. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że należy również dbać o ten element architektoniczny. Musi on bowiem nie tylko mieć właściwą wytrzymałość i trwałość, ale również być odporny na czynniki atmosferyczne. Jedną z ważniejszych kwestii, jaką należy się zająć jest izolacja balkonu. Warto zatem wiedzieć, jaka powinna być zaprawa uszczelniająca na taras czy masa uszczelniająca na balkon.

Dlaczego warto dokonać izolacji?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że zmienne, a także trudne warunki atmosferyczne będą sprawiały, iż konstrukcja danego balkonu będzie ulegała stopniowemu niszczeniu. Ponadto może to skutkować zarówno pogorszeniem się walorów estetycznych, jak i zmniejszeniem możliwości nośnych całej konstrukcji. Są to powody, dla których konieczna jest izolacja balkonu. Osoby, które nie mają pojęcia na ten temat powinny uzyskać informacje od fachowców czym powinna charakteryzować się zaprawa uszczelniająca na taras oraz masa uszczelniająca na balkon.

Na co warto się zdecydować?

Warto wiedzieć, że obecnie w zdecydowanej większości przypadków w tego rodzaju pracach stosuje się produkty chemii budowlanej, które nie tylko są wstanie uszczelnić beton, ale również powodują, że nie będzie on chłonął wody. Część preparatów można bez żadnego problemu dodać do zaprawy cementowej, z kolei inne nanieść bezpośrednio na powierzchnię betonową balkonu. Ponadto w zależności od odpowiedniego doboru produktów można otrzymać elastyczną albo sztywną powłokę. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku izolacja będzie nie tylko szczelna, ale również trwała.

Jakość wykonania

Oczywiście bez względu na wybrany rodzaj izolacji, bardzo istotne znaczenie będzie miało zastosowanie sztuki budowlanej. W przypadku, gdy wykonanie odpowiednich zabezpieczeń będzie przekraczało możliwości wykonawców, rekomendowane jest oddelegowanie tej czynności wykwalifikowanym fachowcom. Kluczowe znaczenie będzie również miał wybór najwyższej możliwej jakości materiałów. Trzeba bowiem mieć świadomość, że w przypadku stosowania nieskutecznych preparatów nawet najlepsza technika nie będzie wstanie zapewnić właściwej ochrony.

Podsumowanie

W przypadku balkonów właściwa izolacja będzie miała bardzo istotne znaczenie. Rekomendowane jest zatem podjęcie decyzji o zabezpieczeniu jego powierzchni. Pozwoli to bowiem zarówno uchronić się od odnawiania jej po każdej zimie, ale również zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników.