Skip to content Skip to footer

Kosztorys prac remontowych – jak wykonać wycenę remontu?

Nie wiesz, ile może kosztować remont? Możesz zwrócić się po pomoc do firmy remontowej lub wykonać kalkulację we własnym zakresie.

Kalkulacja remontu przez firmę remontową

Najczęściej wtedy, gdy prace wykończeniowe, remontowe mają być zlecone zewnętrznej ekipie, to właśnie jej zadaniem jest wycena remontu. Na podstawie inwentaryzacji pomieszczeń, które mają być remontowane, a także życzeń klienta, firma wykonuje kalkulację zawierającą informacje o kosztach.

W tym przypadku warto pamiętać, że do wyceny remontu wchodzą nie tylko koszty materiałów, ale również:
– koszt robocizny
– koszt transportu materiałów
– koszt sprzątania po remoncie

Samodzielne wycenienie remontu

Druga opcja to wycena remontu wykonana we własnym zakresie. Najczęściej jest ona prowadzona wtedy, gdy prace zamierza się wykonać samodzielnie.

Wykonanie wyceny nie jest skomplikowane, jednak warto wskazać, że w tym przypadku trzeba będzie samemu poszukać cen potrzebnych do wykonania wyceny. Można zaleźć je głównie na stronach internetowych sklepów z materiałami.

Czy można wykonać precyzyjną wycenę?

Warto pamiętać o tym, że nawet bardzo dokładna wycena remontu nigdy nie będzie w stanie zagwarantować dotrzymania poziomu kosztów, jakie w nich zawarto.

Zawsze może okazać się, że w trakcie remontu zmianie ulegnie cena materiałów budowlanych, jakichś materiałów zabraknie, więc trzeba będzie wymienić je na inne. Zdarza się też, że podczas prac okazuje się, że należy poszerzyć remont o kolejne prace. Właśnie dlatego do wykonanej wyceny zaleca się dodać około 10-15% kosztów.