Skip to content Skip to footer

Lampy retro – jakie sprawdzą się w salonach, kuchniach i sypialniach?

Urządzanie wnętrz zgodnie z konwencją retro cieszy się niesłabnącą popularnością. Osoby decydujące się na wprowadzenie takiego wystroju do swojego domu często zastanawiają się, jak wybrać odpowiednie oświetlenie. W przypadku tego typu aranżacji lampy odgrywają bowiem bardzo istotną rolę. Jak dopasować lampy retro do różnych pomieszczeń?

Modne rozwiązania do salonów i sypialni

Styl retro najczęściej kojarzony jest z pomieszczeniami, w których się odpoczywa. W tak urządzonych salonach i sypialniach nie może zabraknąć drewnianych mebli i siedzeń z miękkimi obiciami. W roli głównego światła doskonale sprawdzą się żyrandole retro. Wśród nich odnaleźć można zarówno wieloramienne akcesoria z wieloma zdobieniami, jak i mniejsze elementy, które podkreślą charakter wnętrza.

W aranżacjach retro doskonale sprawdzają się ozdobne żyrandole imitujące wiszące świeczniki. Zwykle zaleca się umieszczać je w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Bez problemu odnaleźć można też dobre rozwiązania do niskich mieszkań. Jakie lampy w stylu retro się tam sprawdzą?

Aranżacje w niskich mieszkaniach

W mieszkaniach o standardowej wysokości rzadko umieszcza się wiszące Żyrandole retro. Lepszym rozwiązaniem będą tutaj przylegające do sufitu modele, które również nadadzą przestrzeni odpowiedniego charakteru. Wśród mniejszych i praktycznych lamp retro odnaleźć można metalowe egzemplarze składające się z kilku żarówek przyczepionych do jednej listwy. Najbardziej pożądane są czarne, matowe modele oraz elementy w barwie miedzi. Mogą być wyposażone w niewielkie abażury lub metalowe klosze. Takie sufitowe lampy retro będą praktycznym rozwiązaniem zarówno w pokojach, jak i kuchniach lub łazienkach. Co jeszcze warto wiedzieć urządzając mieszkanie w tej konwencji?

Inne pomieszczenia w stylu retro

Właściwy dobór lamp bywa szczególnie problematyczny w kuchniach i łazienkach. Wybierając modele do takich pomieszczeń należy upewnić się, że są odporne na szkodliwe działanie wilgoci i łatwo utrzymać je w czystości. Bez problemu można odnaleźć jednak lampy w stylu retro stworzone z nierdzewnych metali i impregnowanego drewna. Dzięki nim możliwe jest wyposażenie łazienki w duży, ozdobny żyrandol. Źródła światła dopasowane do stylu i zapotrzebowania doskonale sprawdzą się w każdym mieszkaniu i podkreślą charakter aranżacji.