Skip to content Skip to footer

Moduł oświetlenia awaryjnego – sposób na zapasowy prąd

Zdarzają się chwilowe przerwy w dostawie prądu z sieci. Aby dom nie utonął w ciemnościach, warto poratować się zapasowym światłem. Uzyskuje się go z modułu awaryjnego oświetlenia.

Zawsze widno – moduł oświetlenia awaryjnego w taśmach led

Warto mieć w zanadrzu moduł z oświetleniem awaryjnym zawsze pod ręką. Należy zatem pamiętać, by był nieustanne gotowy do użytku. Czyli trzeba go od czasu do czasu doładowywać, gdyż nawet nieużywany traci część skumulowanego w sobie prądu.

Moduł oświetlenia awaryjnego ma różne rozmiary i moc. Jeżeli potrzebne jest tylko niewielkie oświetlenie, wystarczy do tego celu moduł 12 Volt. Można go wykorzystać do lamp led np. umieszczonych na taśmie.

Taśmą led da się oświetlić pomieszczenie na tyle, aby panował przyjemny półcień. Taśmy led podłogowe mające moduł awaryjnego oświetlenia będą emitować światło bez potrzeby podłączania ich do prądu. Ma on bowiem własny zasilacz (około 30 Watów).

Moduł oświetlenia awaryjnego – automatyczne przełączanie

Można używać prądu w taśmach led z modułu awaryjnego oświetlenia przez około dwóch godzin. Po tym czasie zasilacz wymaga podłączenia do prądu z sieci, by mógł się naładować i znów wysyłać prąd do lampeczek.

Taśma led podłączona do prądu z sieci nie zgaśnie, gdy prąd ten zostanie odcięty. Automatycznie załączy się bowiem akumulatorek w module awaryjnym.

Dzięki temu można spokojnie poczekać, aż prąd z sieci znów popłynie. Pod warunkiem, że awaria trwa do 2 godzin. Zatem, jeżeli przewidywany jest dłuższy okres braku prądu, warto mieć coś jeszcze, np. naładowany akumulator samochodowy.

Moduł awaryjnego oświetlenia, a samochodowy akumulator

Bateria do rozruchu auta oraz do żarówek i reflektorów może znacznie dłużej dostarczać prąd, aniżeli mały zasilacz. Jeżeli jest możliwość posiadania akumulatora samochodowego w domu, warto o nim pamiętać podczas wielogodzinnej przerwy w dopływie prądu z elektrowni.

Bateria samochodowa, aby działała w każdym momencie, musi być zawsze naładowana. Należy więc co pewien okres sprawdzać pojemność akumulatora. Nie każdy jednak umie się tym urządzeniem obsługiwać. Dla tych osób lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie paneli słonecznych.