Rynek materiałów budowlanych zawsze ożywa późną wiosną oraz latem. Powód jest jeden. Polacy jak to Polacy, często przedkładają odpoczynek urlopowy, nad możliwość wyremontowania mieszkania własnym sumptem. Wiosna i lato jest to zatem okres zakupów materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych oraz czas poszukiwań inspiracji i ciekawych rozwiązań.
Panele ścienne PCV – nowy produkt
Wielu osobom, które chciałyby w najbliższym czasie wykonać remont mieszkania, na pewno nie umknął uwadze fakt, że na rynku materiałów wykończeniowych, oprócz zwykłych paneli drewnianych oraz płytek ceramicznych, pojawiły się również panele ścienne PCV, jak również podłogowe. Panel PCV jest to nic innego, tylko panel wykonany z polichlorku winylu. Materiał ten ma oczywiście jak każdy plusy i minusy, ale mało kto tak na to spogląda. Panele na ścianę i podłogę wykonane z PCV, są traktowane jako tańszy zamiennik klasycznych paneli drewnianych lub płytek ceramicznych, co w niektórych przypadkach może mieć sens, ale w wielu jest to pogląd krzywdzący dla tego wyrobu.
Gdzie najlepiej stosować panele na ścianę i podłogę PCV?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sam materiał. Panele PCV, są przede wszystkim bardzo odporne mechanicznie, jak również są odporne na wilgoć. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane w kuchniach oraz łazienkach. W rzeczywistości faktycznie jest to ich najczęstsze zastosowanie. Panele ścienne i podłogowe wykonane z PCV, są również bardzo estetyczne oraz łatwe w montażu, dzięki czemu coraz częściej bywają instalowane również w innych częściach domu, czyli w salonach i sypialniach. W wielu przypadkach panele te mają strukturę 3D, która na przykład imituje płytki. Fachowo położone do złudzenia mogą przypominać terakotę lub innego rodzaju ceramiczne i drewniane okładziny.
Jak stosować panele PCV?
Na rynku dostępne są różne panele PCV. Te najtańsze są niczym innym jak po prostu kawałkiem polichlorku winylu, pokrytym odpowiednim pigmentem. Te droższe są przede wszystkim dużo grubsze, bardziej solidne, sztywniejsze, jak również ich wykończenie jest zdecydowanie bardziej dopracowane. W szczególności mowa tutaj o panelach trójwymiarowych, które do złudzenia mogą przypominać ścianę z cegieł, kasetony i tym podobne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że panele PCV są bardzo proste w montażu. Montuje się je przede wszystkim za pomocą specjalnych przykręcanych profili (ich waga pozwala na to, aby były w ten sposób solidnie zamocowane) lub za pomocą odpowiedniego klej do montażu.