Skip to content Skip to footer

Oświetlenie pokojowe – co warto wiedzieć?

Oświetlenie pokojowe służy nie tylko do nadania wnętrzu jasności, ale tworzy integralną część dekoracyjną z innymi elementami wyposażenia pokoju. Mnogość form, rodzajów ustawienia żarówek oraz materiałów, z jakich wykonane są lampy pokojowe umożliwia dopasowanie ich do każdego wnętrza.

Oświetlenie pokojowe – o czym warto pamiętać?

Główne oświetlenie pod postacią żyrandola lub lampy sufitowej zazwyczaj znajduje się w centralnej części sufitu, dzięki czemu światło rozchodzi się równomiernie po całym wnętrzu. Wybierając lampę do salonu warto zwrócić uwagę na kierunek ustawienia strużek światła – żarówki skierowane jedynie do dołu oświetlają konkretne miejsce, tworząc przy tym cienie, zaś lampa pokojowa z punktowym snopem nie zapewni wystarczającej ilości światła. Oświetlenie główne ma za zadanie zastąpić światło dzienne, dlatego tak ważne jest, aby lampa sufitowa posiadała kilka źródeł światła skierowanych w różnych kierunkach.

Żyrandole i kinkiety

Jeśli planujemy założyć w pokoju oświetlenie dodatkowe, boczne, to warto zdecydować się na kinkiet w tym samym stylu, w jakim jest nasz żyrandol. To nada wnętrzu klasy, sprawiając wrażenie, że nie ma w nim przypadkowych elementów. Kinkiety z reguły dają mniejsze natężenie światła niż lampa główna. Otulają pokój rozproszonym, miękkim światłem, tworząc przytulny klimat. Te z regulowanym kierunkiem światła mogą zastąpić lampę podłogową – z ich pomocą oświetlimy np. kącik do czytania. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce na podłodze i jednocześnie ozdobimy wolną przestrzeń na ścianie. Żyrandole i kinkiety tworzą zgrany duet, warto rozważyć ich zakup.

Lampy pokojowe a styl wnętrza

Lampa, podobnie jak inne elementy dekoracyjne, powinna pasować swoim stylem do aranżacji pokoju. Przed kupnem nowego oświetlenia pokojowego rozejrzyjmy się po pokoju i odpowiedzmy sobie na pytania: jaki kolor dominuje we wnętrzu? Z jakich materiałów wykonane są ozdoby? Przeważa styl minimalistyczny czy raczej blichtr i elementy bogato zdobione? Następnie możemy przystąpić do wyboru lampy. W razie wątpliwości warto podpytać sprzedającego lub poszukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich. Znajdziemy tam mnóstwo przykładów, jak łączyć ze sobą drewno z metalem, kryształ ze złotem, pastele z bielą. Lampę pokojową mamy na lata, warto przemyśleć swój wybór i postawić na praktyczne oraz modne oświetlenie.