Skip to content Skip to footer

Pokój dla naszego dziecka

 

Przygotowanie pokoju dla naszego malucha może okazać się nie lada problemem. Jednak czy na pewno? Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie tego problemu własnemu dziecku. Dla takiego malucha możliwość zaprojektowania pokoju według własnych upodobań może okazać się dla niego niesamowitą uciechą oraz zabawą, dodatkowo mamy pewność że dziecko w tak zaprojektowanym pokoju będzie czuło się dobrze. Rodzic oczywiście może uczestniczyć w etapie projektowania i służyć dziecku dobrą radą. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć co dla malucha jest ważne i jak powinien wyglądać jego pokój w zależności od wieku.

Dzieci intuicyjnie wiedzą, co jest dla nich dobre, dlatego też pozwólmy im by same urządzały swój pokój. Nastawmy się jednak na częste zmiany, ponieważ dziecko szybko rośnie, zmienia bardzo szybko swoje upodobania. Otoczenie, w którym przebywa, powinno być dostosowane do jego wieku a kto to zrobi najlepiej? Nasza pociecha. Praktycznie może to oznaczać konieczność zmiany kolorów i ustawienia mebli, co dwa trzy lata a tym samym lepiej jest malować takie pomieszczenie niż tapetować. Oczywiście korzystając z mądrości sztuki feng shui można dobrać dla dziecka odpowiednie kolory, aby rozbudzić pozytywne cechy charakteru lub osłabić najmniej pożądane.

Oportunizm – zielony z dodatkami bieli i czerni.
Konfliktowość – czarny, zielony, brązowy.
Skłonności do kłamstwa – brązowy, żółty, pomarańczowy.
Wybuchowość – czarny, niebieski, granatowy.
Roztargnienie – błękitny, zielony.
Upór – jasnozielony, czarny.
Nadwrażliwość – beżowy, żółty, brązowy.
Nerwowość – zielony.
Gniew – czarny lub zielony.
Grubiaństwo – zielony.
Poczucie samotności – brzoskwiniowy, pomarańczowy.
Ospałość – czerwony, zielony.

Gdy pokój dziecka jest mały, warto go pomalować w całości na jeden kolor. Dzięki temu pomieszczenie będzie się wydawało przestronniejsze. Wzorzysta tapeta w gęste wzory jest dla dziecka bardzo pobudzająca. Gdy nasze dziecko urodziło się w okresie czerwiec, lipiec, sierpień feng shui zaleca, aby pokój pomalowany był na jednolity kolor. Wszelkie wzorki na naszą pociechę mogą oddziaływać zbyt pobudzająco, co powoduje kłopoty z zaśnięciem. Lepiej zastąpić je czymś spokojniejszym. W miejscu przeznaczonym do snu najlepsze są barwy pastelowe, i miękkie.

Ustawienie łóżka dziecka..
Bardzo często pokój dziecka jest również jego sypialnią, dlatego należy zadbać o właściwe ustawienie łóżka. Najlepiej ustawić je w takim miejscu, by leżący maluch widział drzwi, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nasze dziecko źle sypia lub budzi się i płacze może to oznaczać, że nie czuje się w danym miejscu dobrze i bezpiecznie. W takim przypadku należy zwrócić uwagę czy koło łóżka znajduje jakiś przedmiot stwarzający zagrożenie lub w nocy budzi strach. Bardzo często wiszący żyrandol nad łóżkiem może wizualnie stwarzać takie zagrożenie lub zbyt duża maskotka rzuca cień na łóżko. Gdy w jednym pokoju mieszka dwoje dzieci, warto przedzielić go wizualnie meblem lub, aby każde z nich posiadało swoją odrębną przestrzeń. Ustawienie małej szafki między łóżeczkami również wyznacza granicę pomiędzy nimi.
Gdy chcemy, aby nasze dziecko lepiej i chętniej się uczyło to po otwarciu drzwi powinno być widoczne miejsce do nauki, a nie do zabawy. Miejsca do zabawy powinno się znajdować poza obszarem służącym do spania. Sypialnia dziecka w wieku szkolnym lub studenta umieszczona w północno-wschodniej części domu będzie bardzo korzystna do nauki, ponieważ ten kierunek geograficzny posiada większy wpływ na wiedzę i sukcesy w nauce niż pozostałe. Półki na książki, szafki na ubrania, stoliki, oraz inne meble należy ustawić tak, by nie były zwrócone kantami w stronę osoby odpoczywającej w łóżku. Energia emitowana przez taki róg odznacza się niebezpieczną szybkością i ostrością. Takie ustawienie może okazać się groźne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Taka sytuacja może prowadzić do ciągłego podenerwowania, oraz niechęć do nauki.

Gdy nasze dziecko dorośleje powinniśmy pamiętać, że wszystkie nakazy dotyczące zawieszania elementów w pokoju dziecka, które nam odpowiadają wcale nie muszą służyć ich wzrostowi intelektualnemu. Wręcz przeciwnie to, co nam się podoba niejednokrotnie w danym okresie jest już przestarzałe i prowadzi do buntu przeciwko nam. Proszę sobie wyobrazić jak się takie dziecko wstydzi, gdy przyprowadzi rówieśnika do swojego pokoju urządzonego w naszym dorosłym stylu. Dlatego też proszę się nie dziwić, że nasza pociecha przebywa coraz częściej poza domem.

Konsultacje feng shui Mirosław Mazur.

 Mirosław Mazur konsultant feng shui, radiesteta. Prowadzi serwis tematyczny poświęcony sztuce feng shui .