Skip to content Skip to footer

Wiaty ogrodowe

Ogród jest to miejsce, które spełnia dwie lub trzy główne funkcje. Pierwszą jest oczywiste zaspokajanie naszych potrzeb w kwestii estetyki. Drugą jest dostarczanie nam świeżych warzyw i owoców (jeśli oczywiście mamy wydzieloną część na ogród warzywny). Trzecia i dla wielu najważniejsza to możliwość spędzania w nim czasu z rodziną, czyli rekreacyjna.

Rekreacyjna funkcja ogrodu

Rekreacyjne walory ogrodu, są tym bardziej dostrzegane im mniej sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu okolica, w której mieszkamy. Jeśli mieszkamy na wsi, możemy sporo czasu spędzać na świeżym powietrzu po prostu poza domem. W dużym mieście jest to często niemożliwe lub bardzo uciążliwe.

Aby ogród mógł dobrze spełniać swoje rekreacyjne zadanie, powinien być przemyślany oraz odpowiednio wyposażony. Do niemal obowiązkowego wyposażenia ogrodu należy zatem altana lub wiata ogrodowa. Kiedy urządzamy ogród, powinniśmy przede wszystkim dobrze przemyśleć, gdzie je postawimy oraz do czego będziemy wykorzystywać.

Wiaty ogrodowe czy altany

To czy w swoim ogrodzie zbudować wiatę ogrodową, czy altanę zależy głównie od naszych preferencji doświadczeń oraz docelowego przeznaczenia. Wiaty ogrodowe mają oczywiście wiele zalet, ale również nie sposób tego odmówić altanom.

Wiaty ogrodowe przede wszystkim są tanie oraz można bardzo szybko je zbudować. Budowana „własnym sumptem” powstanie w kilka dni, jeśli ją zakupimy gotową, możemy ją postawić w jedno popołudnie, często zlecając to firmie, od której altanę zakupimy.

Komu altana a komu wiata ogrodowa?

Warto jest zwrócić uwagę, że przeważnie, nawet jeśli będziemy mieć altanę w ogrodzie to zazwyczaj i tak będziemy stawiać wiatę. Powód jest prosty. Wiata jest przewiewna i zdecydowanie milej się w niej spędza czas ze znajomymi oraz z przyjaciółmi podczas spotkań. Raczej nie jest dobrym pomysłem biesiadowanie w piękną słoneczną pogodę w altanie. Pytanie zazwyczaj bardziej trafne jest, czy budować altanę i czy jest nam ona niepotrzebna.

Budowa altany jest przede wszystkim dedykowana osobom, które mają duży ogród, a miejsce spotkań jest oddalone w znacznej mierze od domu. W altanie takiej możemy przechowywać sztućce ogrodowe oraz naczynia, jak również narzędzia, które przydadzą nam się podczas pracy w ogrodzie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem drewnianych domków narzedziowych